Welcome to DU!
The truly grassroots left-of-center political community where regular people, not algorithms, drive the discussions and set the standards.
Join the community:
Create a free account
Support DU (and get rid of ads!):
Become a Star Member
Latest Breaking News
Editorials & Other Articles
General Discussion
The DU Lounge
All Forums
Issue Forums
Culture Forums
Alliance Forums
Region Forums
Support Forums
Help & Search
General Discussion
Showing Original Post only (View all)Grocery store today [View all]
and we bought apples. I thought, 1.29 a pound isn't bad....they were 1.29 each (in tiny print under the price, it said each).
I don't mind paying more, but FFS, just be honest about it!
Bananas were priced as "each" as well. This is new and a lot of people won't notice right away.
54 replies
= new reply since forum marked as read
Highlight:
NoneDon't highlight anything
5 newestHighlight 5 most recent replies
I can't imagine buying by the apple unless it was some really amazing new variety...
hlthe2b
Mar 2025
#1
Worked in Marion and lived in Coggon. Cedar Rapids was a liviable town and I'd go back if my wife ...
marble falls
Mar 2025
#43
Trash bags at the hardware store (even the big box store type) are half the price of the grocery stores.
FSogol
Mar 2025
#45
They only charge what the market will bear. No point offering for $12.00 what will sell only for $5.00.
marble falls
Mar 2025
#42